sunnuntai 16. maaliskuuta 2025

Liikuntatuokio

 196. Liikuntatuokio



Päiväkodin iltapäivän pieneen liikuntahetkeen oli lastentarhanope aikonut hakea jumppavarastosta liukumäen. Lapset olisivat nousseet portaita ylös, liukuneet sitten alas ja kipittäneet vessaan käsienpesulle ennen välipalaa. Mutta se olisi vienyt liikaa aikaa hänen jäätyään yksin ryhmään opiskelijansa kanssa työkaverin sairastuttua äkillisesti. Nuorimmat tarvitsivat vielä paljon tukea. Jotain piti nopeasti keksiä. Hän haki

toisesta huoneesta kaksi isoa vannetta, meni itse toisen kehän sisään ja opiskelija toisen. Mukaan otettiin niin monta lasta kuin mahtui niin, että kaikki pystyivät pitämään hyvin käsillään vanteista kiinni. Näin sitten edettiin varovasti ja nauraen kohti vessaa. Lapsista se oli yksi hauskimmista "välipalaliikuntahetkistä". Niitä he joka iltapäivä kovasti odottivat.


© AilaKaarina


Viikon 12/2025 krapu, 100 sanaa kera otsikon ja annetut sanat, joita saa taivuttaa, on oltava tekstissä: mäki, hyvä, kehä. Krapua vetää SusuPetal https://susupetalsanat.wordpress.com/





11 kommenttia:

  1. Näen silmissäni miten hauskaa lapsilla oli kun kulkivat vanteen sisällä kohti käsienpesulavuaari - töpöttäen lyhyillä askeleilla, välillä ottaen pidempiä askelia, ehkä vähän kilpailumieltäkin kumpi ryhmä ehti ensin 😊 Aina ei tarvita kovin ihmeellisiä laitteita tai leluja, kun saadaan hauskaa aikaa.

    Poika oli pieni, ehkä 3-vuotias, kun mentiin Isomummolle maalle. Otin toki omia leluja mukaan ja mummolassa oli leluja, vaan arvaapa mitkä oli parhaita leluja viikon ajan, mikä siellä oltiin? KLAPIT!
    Siellä lämmitettiin pieni tupa puilla ja sisällä oli aina klapeja; niistä rakennettiin etelämeren saaria, jäävuoria ja vaikka mitä. 😊

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kun on mielikuvitusta, kaikki on mahdollista. Kiitos kommentistasi Pöllö.

      Poista
  2. Henkilökuntapula saa mielikuvituksen liikkeelle.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. No kyllä. Ammatti, jossa kekseliäisyys on yksi parhaista työvälineistä :D. Cara, kiitos kommentistasi.

      Poista
  3. Lastentarhanopet ovat luovia, kekseliäitä ja kärsivällisiä!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ei siellä muuten pärjäisikään. Huumori on myös hyvä apuväline, lämmin sellainen eikä tietenkään koskaan henkilöön menevä. Kiitos kommentistasi.

      Poista
  4. Tutuntuntuista tarinaa, tuollaista se aikanaan oli, ajat ovat muuttuneet mutta lapsi on aina lapsi. 🥰

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lapsi on aina lapsi. Onneksi heitä on. Kiitos kommentistasi.

      Poista
  5. Lastentarhanopessa asuu varmasti leikkivä lapsi sydämessään, että aina osaa keksiä uutta kivaa pikkuisilla päiväkotilaisille. Hyvämielentarina.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos. Kukaan ei saisi unohtaa lasta ja varsinkaan leikkivää lasta sisimmässään.

      Poista
  6. Näen sieluni silmillä miten lapset menivät vanteen sisällä kuin kravut välipalalle! Varmasti oli hauskaa heillä!

    VastaaPoista

Kommentteja ei tarkisteta etukäteen (toistaiseksi)