Vaimo seisoi yksin rannalla selkä häneen päin. Mies olisi halunnut mennä ja painaa hänet syliinsä, mutta kipu esti häntä tekemästä mitään. Hän tiesi, että vaimon silmissä oli jälleen
kaikki maailman odotus. Hän tiesi, miksi vaimo hehkui kuin kytevä liekki tuijottaessaan järvelle koko olemus jännittyneenä, tiesi keitä vaimo odotti. Naapureita takaisin kauppareissultaan. Toista heistä. Vuosikaudet he olivat asuneet kesämökkinaapureina, olivat usein vierailleet toistensa luona, viettäneet hauskoja päiviä ja iltoja yhdessä, pelanneet milloin mitäkin, grillanneet, juoneet viiniä, jutelleet ja nauraneet. Kunnes tänä kesänä kaikki oli muuttunut. Naapurin vaimosta oli tullut aina vain kireämpi ja ärtyisämpi. Hänen vaimonsa säihkyi heidän yhteisinä hetkinään.
© AilaKaarina
Krapuhaaste: 100 sanan (otsikon kanssa) viikon 19/2019 Krapu avainsanoilla silmä, selkä ja yksin. Kravun tarjoaa SusuPetal.
Oliskohan ollut salarakas:)
VastaaPoistaKiitos Cara hauskasta kommentista ☺. Saattapi olla näin...
PoistaMinkäs teet jos satut rakastumaan. Pidin kertomuksen jännitteestä.
VastaaPoistakiitos, Risa ♥.
Poista